Walking Dead (komiks a seriál)

Komiks

Máte radi zombie tematiku ale vždy vám vadilo keď nejaký zombie film skončil, vy ste si obľúbili postavy (aspoň tie, ktoré prežili) a už ste sa nikdy nemohli dozvedieť, čo sa s nimi stalo potom?

Tak presne to vadilo aj Robertovi Kirkmanovi a preto si povedal, že urobí príbeh, v ktorom uvidíte čo sa stalo “potom”.

A potom…

A potom…

A tak urobil komiksovú ságu, ktorú písal 15 rokov (!!!).

Skončila 32. comicbookom v auguste 2019.

Volá sa Walking Dead (v češtine vyšlo ako Živí mrtví) a každý jej comicbook bol pre mňa 10/10.

Nikdy som nečítal tak dlhú ságu, ktorá by sa po čase nepokazila alebo nestratila na sile. Táto je temná, brutálna, plná napätia, ideálov, nádeje, zrady i lásky. Ale hlavne: Ma silné myšlienky a VEĽMI dobrý scenár. Nerozumiem ako je to možné ale kvalitu si drží celý čas a neskĺzava do cliché. Robert Kirkman je proste pán.

10/10

Seriál(y)

Existuje aj seriál Walking Dead ale odporúčal by som ho začať pozerať až po cca 10-15 možno až 20 knihách komiksu. Občas využíva nápady z komiksu, občas ich upraví a občas sa úplne odkloní. Jeho kvalita je kolísavá. Napríklad prvá polovica 1. serie je dosť slabá. Potom 2., 3. a 4. séria sú povedzme solídne – nie je to žiadne must-see a aj piata je zatiaľ pozerateľná. Ďalej som ešte nevidel.

Najviac ma na tom asi bavilo porovnávanie toho, čo sa stalo v komikse a ako to pozmenili v seriáli. Ak by ste to chceli tak ako ja na striedačku s komiksom tak tu vám dám orientačné body ako vychádzal komiks popri seriáli:

  1. comicbook = s01e01 seriál WD
  2. comicbook = s04e10 seriál WD
  3. comicbook = s05e02 seriál WD
  4. comicbook = s06e08 seriál WD
  5. comicbook = s06e16 seriál WD = s01e01 seriál Fear of the WD
  6. comicbook = s07e16 seriál WD
  7. comicbook = s09e16 seriál WD

Dátumy si sami môžete vyhľadať na Wiki pre komiksy a na IMDB pre seriál.

Na slovenskom Netflixe je aktuálne 9. sérii seriálu Walking Dead, v USA práve vychádza 10. a následná 11. bude posledná. Tá bude ale ozaj dlhá a bude vychádzať až do roku 2022.

Medzičasom vznikli alebo vznikajú ďalšie seriály zo sveta Walking Dead:

  • Fear the Walking Dead – podľa traileru, ohlasov a IMDb hodnotenia predpokladám, že asi len slabší odvar pôvodného seriálu s úplne inými postavami (s výnimkou jednej – aspoň podľa posteru to tak vyzérá).
  • The Walking Dead: World Beyond – Prvá časť vyšla 1. 10. 2020. Seriál sa zaoberá prvou generáciou detí vyrastajúcich v zombie apokalypse, takzvaných “Endlings”. Vedia ako prežiť ak by stretli zombie ale vychovávané boli za stenami bezpečia a nikdy nezažili reálny “boj o prežitie tam vonku”.