The Days (Netflix) – recenzia

Struhujúce, silné a veľmi, veľmi desivé, kedže je tento docu-seriál natočený podľa reálneho nukleárneho incidentu v japonskej Fukushime (v jadrovej elektrárni Daiichi) z roku 2011.

Zároveň je aj sondou do japonskeho zmýšľania, sociálnej kultúry a hierarchie.

Ak vás zaujal (absolútne famózny) seriál Chernobyl, tento vás isto-iste zaujme tiež.

Posledne som seriál takto expresne binge-watchol keď vyšlo nové Stranger Things

Seriál The Days je na Netlifxe.

Vysvetlenie čo približne znamená vystaviť sa radiacií v jednotkých milieSievert.

Pri pozeraní dokumentu mi pomáhal pochopiť vážnosť spomínaných hodnot v miliSievertoch a Sievertoch.

Obrázok je z článku Guardian: Radiation exposure: a quick guide to what each level means

Moje hodnotenie: 10/10

Viac reálnych info z tohto incidentu v Daiichi nájdete napríklad tu: Wikipedia – Fukushima nuclear disaster

Ak vás v seriáli zaujal rozhovor, kde sa bavili o potenciálnych hodnotách radiácie (v prípade výbuchu reaktora) v Severtoch a nie miliSevertoch (čiže ŠIALENE vysoké hodnoty) a spomenuli pri tom, že tak extrémne hodnoty namerali ľudom posledne pri incidente v roku 1999 (pričom ukázali aj fotky hrozných popálenin kože), tak viac o tomto incidente nájdete na Wikipedii – Tokaimura nuclear accidents – 1999 accident.

Ak vás zaujíma ako to, že pri tomto istom zemetrasení a tsunami prežila iná jadrová elektráreň (Daini), ktorá je len o 10 kilometrov južnejšie (od Daiichi), a dokázala celý incident zvládnuť bez toho aby sa jej roztopil čo i len jeden reaktor zo štyroch, tak viac tu: Wikipedia – Fukushima Daini Nuclear Power Plant – 2011 earthquake and tsunami. Prípadne odporúčam ešte tento článok na tie isté udalosti (Daini) ale viac z pohľadu Krízového manažmentu: How the Other Fukushima Plant Survived.