„Stath Lets Flats“ – abnormálny klenot medzi komediálnými seriálmi

Málokedy narazíte na komediálny seriál, ktorého humor neviete prirovnať ku žiadnemu inému sitcomu. Naraziť naň je obrovská radosť, pretože je väčšinou menej známy a schováva sa ako klenot v mori seriálov, ktoré zväčša len mierne obmieňajú videné.

Stath Lets Flats je originálny jednak v absolútnej nevedomosti kam akákoľvek situácia či konverzácia povedie a druhak v krásnom komolení angličtiny (zdôvodnenej tým, že hlavné postavy pochádzajú z gréckeho Cypru). Vďaka tomu dívak neustále dostáva dvojnásobnú dávku „what-the-fuck“ momentov. 🙂

Prihoďte k tomu úžasné anglické prízvuky všetkých žúčastnených a máte humorný diamant.

Treba dodať, že absurdnosť situácií neulietava do levelov „Monty Python“ alebo „I Think You Should Leave“ ale garantujem vám, že takmer nikdy nebudete vedieť, čo daná postava práve ide vysloviť.

Tvorca seriálu, jeho scénarista a zároveň hlavná postava, herec Jamie Demetriou (ktorý má mimochodom mamu angličanku a otca z gréckeho Cypru), si pre postavu svojej sestry vybral svoju reálnu sestru Natasiu Demetriou. Túto výbornu komičku ste mohli vidieť v dokonalej humornej forme v sitcome What We Do In The Shadows (ktorý tiež veľmi odporúčam a dá sa streamovať na HBO Max).

Ak sa vám zdá názov, „Stath Lets Flats“, zvláštny, sám Demetriou sa čuduje, prečo ho nazval tak, že ho vie vysloviť ledva on sám. Na druhú stranu priznáva, že názov vystihuje presne to, čo hlavná postava (Stath) robí (prenajíma byty). Prostredie je ale pre rozhodnutie, či tento seriál chcete vidieť, nepodstatný (a chcete).

Jedna ukážka za tisíc slov. Malá ochutnávka humoru Stath Lets Flats.

Bohužiaľ seriál aktuálne nie je na žiadnej streamovacej platforme na Slovensku (pôvodne vyšiel na anglickom kanáli Channel 4), takže jediné ako je možné si ho pozrieť sú pokútne cestičky.

Zatiaľ vyšli tri sezóny (každá po šesť častí) a všetky sú skvelé, čo vôbec nie je bežná vec. Tobôž pri humornej tvorbe. Kvalitu ukazujú aj tri ocenenia BAFTA a ďalšie štyri BAFTA nominácie (za najlepší komediálny seriál a mužský aj ženský herecký výkon).

V seriáloch celkovo je veľmi dôležité vytvoriť postavy, na ktorých vám buď záleží, alebo ste zvedavý čo povedia. Tu sa to podarilo na jednotku. Osobne sa mi najviac páči vedľajšia postava úslužného Ala. Prehnane slúšného človeka, voči ktorému si ostatní môžu dovoliť čokoľvek a on sa im za všetky svoje ujmy ešte aj ospravedlní. Herec, ktorý ho hrá to robí famózne a keď do toho prihodil plynulú japončinu môj úžas vystrelil do výšin.

Ku tomuto seriálu som sa popravde dostal úplnou náhodou, keď sa tvorcu iného originálneho sitcomu Detectorists, Mackenzieho Crooka, spýtali, čo on sám rád pozerá. Ešteže tak, lebo mimo anglicka asi tento skvost nie je veľmi známy.

Aktuálne si Demetriou dal prestávku od tvorby Stath Lets Flats no v budúcnosti plánuje pokračovanie.