Dano Čistý – V jame levov (stand-up špeciál)

Na počiatku bol prvý vtip.

Ktorý začínal slovami “Na počiatku…” a ja som už očakával čo príde, pretože materiál Dana Čistého poznám skrz naskrz hlavne cez pravidelné navštevy Pančlajnov. No o to vtipnejšie bolo, keď ma nielen prekvapil vtipom novým, ale ešte aj lepším a naň naskladal ďalšie pančlajny jeden na druhý ako také tiramisu premís. V týchto vypointovaných vetách sa neprelínali len vtipy odkazujúce samé na seba ale aj slovné hračky a pointy na druhú.

Úvod bol famózny, ľudia nadšení a mali byť prečo. Danove klasické témy histórie namočenej do obláčikov absurdna púštal ako sme už zvyknutí rýchlosťou strašne z-eukaliptovanej koaly, ktorá mu dovoľuje krásne zdôrazniť pauzy. Techniku slimačej kadencie Dano vyšpičkoval do dokonalosti a je jeho trademarkom. Občas zrýchli, ak je nutné povedať dlhšiu premisu, ale častokrát sa tempo spomalí a pančlajn vyznie do ticha zašumeného len úchechtmi vtipuchtivých ľudi.

Celá prvá polka špeciálu bola naplnená vysoko-oktánovým materiálom, ktorý vybuchoval v miestnosti smiechom. A dokonca aj ja, ako najvačší fanúšik, ktorý pozná asi všetky Danove sety som postrehol myslim len jeden, maximalne dva bity, ktoré som už za predošle roky(!!!) počul. Špeciál bol v podstate (90%) kompletne nový, čo je vzhľadom na šíru paletu doterajšej Danovej tvorby na užasnutie.

Uprostred jamy

Po prvej polke a prestávke prišlo dokonca aj na improvizáciu, ktorú ak sa nemýlim Dano doteraz pri standupe nevyužíval (alebo ak, tak veľmi raritne). Impro je vždy veľký risk, hlavne ak v nej nie ste doma, ale v tento večer vyšla absolútne skvelo. Však si aj vybral svoju obľúbenú tému: Historické postavy.

A ako bonus… minimálne jeden joke (o najkrajšej vojne) vznikol z Danovho breptu – čo diváka poteší o to viac – vidieť ako spontánne mačká čerstvú pointu z premisy, ktorá nečakane prepadla autora samotného 🙂

Niekde ku ku koncu setu nastalo pár miest, kde smiechy mierne opadli a možno pár viet nezarezonovalo alebo nebolo povedaných tak ako bolo v pláne, no diváci boli tak nadšení z toho čo doposiaľ videli, že Dana podržali, a navyše… aj miesta, kde bujarý smiech mierne opadne sú u Dana stále vysoko nad priemerom a veľmi krátke. Mohol teda vojsť do svojho finále, kde samozrejme nesmela chýbať stolička 🙂

Čo je mimochodom ďalšia vec, ktorou Dano už dávno začal posúvať hranice standupu. Jeho štýl použitia stoličky alebo odídenie z pódia počas rozprávania (to však nie v tomto špeciáli) boli dve originálne veci, ktoré som počas desiatich rokov sledovania zahraničného i slovenského standupu ešte nevidel.

Detaily

S tým, že na začiatku bol prvý vtip som ale trochu zavádzal. Prvé, čo človek pri vstupe do Luna baru uvidel boli sporo odete prekrásne ženy, ktoré mali na starosti lístky a ubiehajúce oči všetkých navôkol. Vraj túto originálnu feature Danovi na jeho (pilotnom) pražskom vystúpení nedovolili kvôli priestorom divadla, takže Bratislavské publikum malo viac šťastia a určite aj prežívalo viac šťastia 🙂

Divákov Danovi predžul Joe Trendy, ktorý ako by on povedal “zajebal svoj classic shit”. Tu moja pozornosť bola mierne narušená, lebo zvuk bol na môj vkus príliš nahlas a Trendyho výšky v hlase mi trhali hlavu zvnútra. Podobne aj keď prišla zvučka po prestávke ma skoro odhodilo zo sedadla.

Sasha Grey

Vnadnými hosteskami ale originálne detaily tohto špeciálu nekončia. Na televíznych obrazovkách rozmiestných po celom Luna bare boli jemnocitne vybrané vyobrazenia ako: bývalá pornoherečka Sasha Gray v štýle svätice, zábery z Webbovho teleskopu na prekrásne galaxie, či Ježiš Kristus aj s jeho krvavou ranou na ramene po kríži, ktorý niesol pred svojim ukrižovaním. To len ukazuje šírku Danovho záberu, myšlienok a koníčkov 😉

NASA’s Webb Delivers Deepest Infrared Image of Universe Yet. Credits: NASA, ESA, CSA, and STScI

Turné s týmto špecialom bude pokračovať v januári a na jeseň 2023 Dano plánuje ďalší standup špeciál s názvom KONIEC SVETA. Tak skorý termín by mohol naznačovať, že možno bude tvoriť podobným štýlom ako to robí jeden z najepších komikov na svete: Louie C.K. Ten približne raz za rok až dva zahadzuje starý materiál a vytvára približne hodinu nového. Ak sa nebodaj toto stane skutočnosťou, bude to len ďalšie potvrdenie Danovej profesionality a postup na level majstrov. Myslím, že na Slovensku sa doteraz podarilo mať viac ako jeden standup špeciál len Matejovi Adámymu s jeho “Správou o stave republiky“, takže KONIEC SVETA bude big fuckin’ deal.

Jesus Christ

Špeciál je pre standup komika niečo ako album pre hudobnú skupinu. Sú to vtipy vyryté v čase, je to akási komikova méta a zároveň dielo, ktoré definuje jednu éru v jeho živote. Dano Čistý dal svoj prvý špeciál na pána, otvoril sa (ohľadom detstva), dokázal predať posolstvo (o dôležitosti otvárania si obzorov a nelogickosti dogmatizmu) a svojim fanúšikom naservíroval veľmi, veľmi… veľmi pomalými chodmi plnohodnotnú hostinu.

“Kapitánův deník, dodatek”

Recenziu vyššie som napísal po prvom, pondelnajšom, vystúpení špecialu v Bratislave (17. 10. 2022). No mal som to šťastie vidieť aj druhé vystúpenie o dva dni neskôr (19. 10.) a bolo veľmi zaujímavé vidieť zmeny oproti pondelku.

Na jednu stranu sa zvýšil počet starších overených bitov asi o 20% – predpokladám na úkor častí, ktoré v pondelok možno úplne nevyšli – no na stranu druhú… a to ma teda veľmi milo prekvapilo… od pondelka pribudlo 10-15% komplet nového materialu! Takže ešte aj takí šialenci ako ja, ktorí idú 2x na to isté vystúpenie, si môžu užiť neočakávané 🙂 That’s fuckin’ awesome!

Taktiež improvizácia – čo je pre mňa vždy najvzrušujucejšia časť standupu, lebo nik, ani komik, nevie ako to dopadne – zas dopadla na výbornú. Či už Johanka z Arku zapálená pre dobrú vec, Hitler, alebo Pavol Paška… Dana nedokázali prekvapiť a s prehľadom čaroval divácke úsmevy realtime. Bolo vidno, že si to užívajú nielen diváci ale aj Dano sám.

Zvuk bol tentokrát bezchybný dôsledkom čoho som si mohol užiť už aj úvodného Joe Trendyho. Ten si po prvom príchode na pódium vypýtal ihneď potlesk aj pre svoj Druhý príchod (že by nejaký Ježíšsky komplex? :)). Okrem svojho dobre fungujúceho setu (do ktorého sa zapojil aj “známy heckler” Martin Poliačik :)), pripojil Joe na konci ešte aj zoznam všetkého, čo Dano Čistý dosiaľ dokázal. Napríklad sa v rebríčku top 10 ľudí na svete umiestniť dvanásťkrát. Musím uznať, že tento fabulačný listing Danových achievementov bol veľmi pekným oblúkom i poklonou človeku, ktorý práve prišiel zastrčiť svoju vlajku do planéty menom Stand-up.

Tak a teraz už len ostáva čakať na KONIEC SVETA.

PS: Záznam z týchto večerov je už možné zakúpiť online tu: Dano Čistý V Jame Levov – ONLINE ZÁZNAM.