Tomuto dokumentu (alebo skôr docu-dráme) sa vyhnite oblúkom.
Moje hodnotenie: 1/10
Po skvelom hranom dokumente The Days o nukleárnom incidente v japonskej Fukushime v roku 2011 (viz moja recenzia) som začal pozerať aj druhý dokument na Netflixe o nukleárnom incidente, ktorý sa tentorkát odohrával v USA v roku 1979. Volá sa “Meltdown: Three Mile Island”. Bohužiaľ tento dokument je z 90% len snúška emócii, vyjadrení typu “jedna pani povedala” a mnohokrát sa tam aj vyslovene zavádza.
Napríklad keď povedia, že v okolí elektrárne bolo množstvo meracích zariadení a jedno raz nameralo vcelku vysoké hodnoty. Čo už ale nedodali je, že to meranie bolo z vrtulníku letiaceho priamo nad elektrárňou, kde bola výpusť (trubica) z ktorej kontrolovane vypúšťali výpary. Teda to vôbec nebolo v okolí elektrárne kde žijú ľudia.
Alebo natočili tri hodiny s reálnym odborníkom (Lake Barrett – onsite Director and senior federal official for the clean-up of the Three Mile Island reactor accident in the early 1980s) a v dokumente sa z toho objavilo päť minút.
Radšej ako ten dokument si pozrite hodinový rozhovor s vyššie spomínaným odborníkom Lake Barrettom, ktorý sa priamo podielal na sanovaní tohto incidentu: What Really Happened at Three Mile Island? (video, 58 min) (ak by nefungoval YouTube link tak aj tu). Rozhovor sa venuje nezrovnalostiam medzi touto Netflixovou docu-dramou a realitou a ukazuje aj namerané dáta.
Tento rozhovor je aj zhrnutý aj vo forme článku Meltdown: Drama disguised as a documentary (no upozorním, že článok je menej obsažný ako video rozhovor).
V článku aj vo videu spomínajú asi tú najdôležitejšiu vec. Tá docu-dráma vôbec nespomenula ako sa nukleárny sektor z tejto chyby poučil a aké všetky zmeny nastali v elektrárňach po celej amerike (a predpokladám aj po celom svete).