Ad Astra

Sklamanie. Milujem sci-fi ale naraziť na naozaj dobré vo filmovom podaní je oriešok. Toto bohužiaľ bolo ozaj také ako spomínala nejaká recenzia – v podstate by to nebolo o moc iné ak by to nebolo sci-fi ale komorná dráma na Zemi.

Scenár bol podľa mňa príliš jednoduchý spolu so slabou réžiou spôsobili, že som častokrát vyskočil z atmosféry deja a uvedomoval si, že tam hrá Brad Pitt a hrá to síce výborne, ale nedokážem sa do toho vcítiť. Niečo v tých slovných formuláciach alebo záberoch a uhloch robilo, že to celé šlo mimo mňa. Taktiež tam bolo kopec vecí pritiahnutých za vlasy, len aby sa to mohlo odohrávať v sci-fi settingu.

6/10

Spoiler alertNásleduje text prezrádzajúci dej/postavy/zvraty.

Ak by Pitt za otcom šiel namiesto na Neptun šiel do vzdialenej dediny v pustatine, veľmi by to na filme nezmenilo. Takto som mal pocit, že scenár bol nasilu napasovaný na sci-fi. Pretože ináč by tam neboli také nezmysly ako vstup do vesmírne rakety cez motory, alebo vôbec možnosť dostať sa na palubu rakety bez toho aby o tom niekto vedel. Či využitie atomového výbuchu na zrýchlenie svojej rakety.

Keď už vravíme o nezmysloch, napadá mi aj kovbojská naháňačka na Mesiaci. Ak by ste však chceli na porovnanie vidieť reálnu jazdu na mesiaci, tak nejakým týpkom sa podarilo originál nahrávku z roku 1972 z misie Apollo 16, ktorá mala 12 snímkov za sekundu, upraviť na 60 snímkov a celé to zaznamenať z pôvodného filmu do 4K podoby.

Čo sa mi ale ozaj páči je poste filmu. Jedna fotka a Pittova tvár totálne vystihuje jeho postavu i atmosféru celého filmu. Dokonale.

Ad Astra (2019) Adventure, Drama, Mystery | 123min | 20 September 2019 (USA) 6.6
Director: James GrayWriter: James Gray, Ethan GrossStars: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth NeggaSummary: Astronaut Roy McBride (Brad Pitt) travels to the outer edges of the solar system to find his missing father and unravel a mystery that threatens the survival of our planet. His journey will uncover secrets that challenge the nature of human existence and our place in the cosmos.

Photos


See all photos >>