Fallout (seriál) – recenzia

Nájsť kvalitné sci-fi seriály je posledné roky ozaj ťažké a tobôž ak by ste hľadali tie podľa herných predlôh. Seriálu Fallout sa to podarilo a v čase písania článku seriál tróni na peknom 352. mieste medzi najlepšie hodnotenými seriálmi vôbec na IMDB (prvý mesiac bol dokonca okolo dvestého miesta).

Viete si ho pozrieť na Amazon Prime a táto streamingová služba vraví, že ho vraj za prvé dva týždne stihlo zhliadnúť 65 miliónov ľudí (aj keď Amazon vraj na rozdiel od Netflixu nezverejňuje ako presne ráta jedno “pozretie” a či človek len Fallout spustil, videl aspoň jednu časť alebo dopozeral celú sezónu).

Vďaka tomuto úspechu opäť začali stúpať predaje aj počet hráčov vo všetkých Fallout hrách, podľa ktorých seriál vznikol. Sám som si kvôli nemu nainštaloval Fallout 1 (z roku 1997!), ale o tom viac nižšie 🙂

Seriál veľmi odporúčam či už fanúšikom hier ale aj ľudom hrami úplne nepoškvrneným. Seriálu som po dopozeraní dal 9/10. Ale o tom tiež viac nižšie.

Pozor, ďalej následujú spoilery

Walton Goggins na špeciálnom premietaní “Fallout” v Television Centre 4.4.2024 v Londýne. (Photo by Samir Hussein/WireImage)

Seriál sa podľa môjho gusta rozbiehal pomalšie, hlavne v prvej časti v scénach vo Vaulte. No vždy ma zaujal, keď sa na obrazovke objavil štýlový a tajomný Ghoul. Srší z neho podobný pocit ako z Mandaloriana a taktiež čerpá z westernov. Navyše ho hrá výborný Walton Goggins (odporúčam s ním napríklad úžasný seriál The Shield) a spolu s kvalitným scénarom tu vznikla nová pamätná postava. Už teraz koluje internetom nespočet štýlových vyobrazení Ghoula a samozrejme aj kopec vtipov (Women Explain Why They Are Attracted To Walton Goggins’ Character In ‘Fallout’).

Tu si viete prečítať ako kostýmový dizajnér vysvetľuje prečo Ghoul vyzerá tak dobre napriek tomu, že je Ghoul.

Na konci prvej časti (ktorá má úctihodných 1h14m) sa už seriál začína rozbiehať. Na tomto mieste príbehu by som ho pri prvom pozretí hodnotil ešte len mierne nadpriemerným 6/10.

Každou časťou sa ale krásne viac a viac zapletá a mňa teda chytil už od druhej. Celá sezóna má 8 častí a tá finálna famózne ukončuje príbehový arch, vysvetľuje mnohé otázky a zároveň otvára nové. Celý seriál by som po nej nakoniec ohodnotil 9/10 a určite patrí ku špičke v oblasti sci-fi.

Dôvodov je viacero:

  • Bez cenzúry.
    • Brutálnosť bola súčasťou hier Fallout, z ktorých seriál čerpá a jednoducho patrí do tohto sveta. Tá sa prenieslo aj sem.
  • Dobre napísané dialógy. Napríkad pri druhom pozeraní sa dá užiť si tie isté rozhovory inak, keď už aj dívak vie, čo daná postava skrýva. Napríklad pri rozhovore Lucy s Wilzigom (Michael Emerson), Wilzig presne vie komu ten energetický čip odnáša.
  • Počítačové efekty boli použité vcelku citlivo.
    • Power Armor napríklad vytvorili ako reálnu rekvizitu čo bolo výborné rozhodnutie.
    • Nos Ghoula je naopak spravený počítačom a vyzerá fantasticky.
    • Ak sú CGI efekty použité, sú použité s mierou a vyzerajú dosť dobre.
  • Vernosť ku hrám ostala ale zaroveň bol zvolený dostatočne vzdialený časový úsek, v ktorom sa seriál odohráva od poslednej hry.
  • Časová os hier a seriálu:
    • Fallout 76 – hra sa odohráva sa v roku 2102
    • Fallout 1 – 2161 (prvá hra, ktorá vytvorila svet Falloutu)
    • Fallout Tactics – 2197
    • Fallout 2 – 2241
    • Fallout 3 – 2277
    • Fallout: New Vegas – 2281
    • Fallout 4 – 2287 (posledná hra, čo dosiaľ vyšla)
    • Fallout TV seriál – 2296 (seriál o ktorom práve čítate)
  • Výborné nápady:
    • Seriál otvára zaujímavé myšlienky jednak ohľadom klasickej hamižnosti korporacií ale aj ohľadom použitia atomových bômb (dnes opät aktuálna téma) a rôznych spôsobov zachovania života po nich.
    • Rôzne vaulty, kde v každom z nich sa robia rôzne experimenty (aj keď to vraj mierne narúša canon hier, nápad je to ozaj skvelý)
    • Keď už sa bavíme o canone z hier. Scenáristi seriálu svet hier parádne vyplnili novými nápadmi a nijak veľmi nepoškvrnili canon. To sa nestáva takmer nikdy. Ja som teda nehral všetky hry ale ako hráč Fallout 1 a 2 mi tam nič vyslovene nebilo do očí.
    • Rozdelenie vaultov obrovským korporátnym firmam. Velmi aktualne aj v dnešnej dobe, keď vidíme ako obrovské firmy skupujú menšie. Nehovoriac o boháčoch, ktorý si stavajú svoje “vaulty”.
    • Skvelý nápad, ze Ghoul mohol prežiť celý ten čas od 50. rokov doteraz a tým pádom môžú diváci zažiť obe éry očami jeho postavy.
    • Vyšperkované ako Ghoul má famóznu siluetu gunslingera a aj jeho chôdza je top. Ešte raz rešpekt Waltonovi Gogginsovi – tú postavu vyšvihol na legendárny level. No potom ten istý herec zahrá postavu v 50. rokoch a vyzerá tam ako taký postarší tatko a nevýrazný herec. Ten kontrast je parádny.
    • Skvelý pocit z Power Armoru – v hre to bola vec, ktorú človek chcel od prvého momentu – je dokonca ukázaný v prvých sekundách intra prvej hry (Fallout 1). V podstate je to jedna z prvých veci, ktoré hráči uvideli. A tu seriál dokázal spraviť ten armor vo fyzickej podobe a reálne použitelný. Krása.
    • Zaujímavý prístup ku sexu (:D), liečeniu (stimpacky) a k rôznym kultúram.
    • Shady sands (mesto, z ktorého ostal ten obrovský kráter) je jedno z prvých miest, ktoré navštívite v pôvodnej hre Fallout 1 🙂
    • Posledný záber seriálu na mesto bol záber na Las Vegas – odkaz na hru New Las Vegas.

Hry

Veľmi milo ma prekvapilo, že seriál podľa hernej predlohy vyšiel tak dobre. Seriály a filmy podľa hier bývali dosť časťo len snaha producentov využiť známu značku a neriešiť veľmi kvalitu. Tu sedia kostými, atmosféra, brutalita, postavy bez škrupúľ a celková bezúteštosť sveta, v ktorej záblesky dobra potom žiaria o to silnejšie.

Koho iného sa spýtať na pocity ohľadom prepojenia hier a seriálu ako pôvodného otca zakladateľa prvej hry Fallout menom Tim Cain. Bol tvorcom producentom aj hlavným programátorom Fallout 1. Na Youtube spomína ako bol na premiére seriálu Fallout a tu zas opisuje recenziu na celý serial. Okrem iného odporúča aj video-recenziu od charalanahzard, ktorá si napríklad všimla, že pre hráčov známy Stimpack (veľká striekačka, ktorou sa dalo instantne vyliečiť životy), je v tomto seriále použitý absolútne rovnako ako v hre. Jednoducho to pichneš do seba a nik nerieši ako to funguje. Seriál tak môže vyriešiť zranenie hlavnej postavy a zároveň zažmurkať na hráčov. Skvelé. 🙂

Ak chcete naozaj VEĽMI široké zamyslenie sa nad seriálom a hrami, odporúčam prečítať si rozbor od človeka menom Chris Avellone (pracoval na Fallout 2, Van Buren, Fallout New Vegas + DLCs). Jeho články Fallout Apocrypha: TV Series Review Part 1 a Part 2 sú pre ozajstných fanúšikov hier.

Fallout Bible

Mimochodom Chris Avellone vytvoril aj Fallout Bible, čo je akési zhrnutie všetkých možných info o Fallout 1 a 2 od roku 1997 do 2004 (7 rokov zbierania info!!!). Je to voľne stiahnuteľné PDF s 254 stranami a pre mňa najzaujimavejšia info bola Timeline udalostí v hrách Fallout 1 a 2 a to od roku 2051 do 2242 (čo je koniec Fallout 2). Asi najzaujímavejšie udalosti boli tieto:

  • 2051 – Prvé zmienky o nedostatku ropy v USA
  • 2077 – Nuclear war
  • 2161 – Fallout 1
  • 2241 – Fallout 2
  • 2296 – seriál Fallout (o ktorom teraz čítate)

Fallout 1 – hra z roku 1997, ktorá to všetko začala

Ak by ste aj vy mali chuť zažiť naozajstný počiatok hier Fallout, odporúčam si na Steame alebo na GOG kúpiť Fallout 1 a potom si stiahnite fantastický mód Fallout Fixt, ktorý hru z pohľadu príbehu alebo obtiažnosti vôbec nemení ale opraví kopec chýb (aj takých, ktoré sami autori chceli opraviť len už nemali čas) a hlavne dodáva kopec Quality of Life improvements, vďaka ktorým sa hra hrá oveľa lepšie. Predsalen je to hra z roku 1997 a niektoré veci by vám liezli na nervy.

Zároveň, pre úplných control freakov, je možné si pri inštalácii customizovať čo a či bude v hre upravené (ale zároveň to nemusíte vôbec riešiť a proste len odklikať v inštalácii next, next, next). Hru to naozaj len zlepší.

Posledný update módu Fallout Fixt je z roku 2016 (!!!). Pre hru, ktorá vyšla pred 19 rokmi (1997). To je šialené kam až sú ochotní zájsť fanúšikovi hier. 😀

Remaster hier Fallout 1 a 2

Bohužiaľ zatiaľ nikto z relevantných developer a vlastníkov práv nič o remasteri hier nespomenul. Ale na hernom portáli IGN by si remaster Fallout 1 a 2 určite priali.

Prípadne si vypočujte názory samotného stvoriteľa Fallout 1ky Tima Caina na to ako by mal prípadný remaster vyzerať.

Fallout 5

Hra Fallout 5 vraj bude, ale až po dokončení Elder Scrolls 6. Ako napísal sector.sk pred rokom: “So šťastím o 4 roky uvidíme The Elder Scrolls 6, ktorý je stále v preprodukcii, a ak pre Fallout nespravia ďalší tím, tak si naň počkáme aj 10 rokov.”

Či aktuálny úspech seriálu na Amazon Prime zmení niečo na rýchlosti tvorby hry sa ešte nevie. Vieme len, že Todd Howard musel tvorcom Fallout seriálu prezradiť príbeh Fallout 5.

Dovetok

Odporúčam aj dobrú recenziu seriálu Fallout na sector.sk.

Fun fact: “The town of “Filly” is called that because it is built upon a landfill. It has nothing to do with Philadelphia, PA.”

Už chcete aby táto recenzia konečne skončila?

Oukey doukey! 😀